Kayıt ol    Kayıp şifre
APK indir » Android Genel Bilgiler » Hangi Telefon Modellerine imei Atılır? Hangi Modellere imei Atılmaz?
Hangi Telefon Modellerine imei Atılır? Hangi Modellere imei Atılmaz?

Hangi Telefon Modellerine imei Atılır? Hangi Modellere imei Atılmaz?


Hangi Telefon Modellerine imei Atılır?Bazı arkadaşlarımız telefonlarını yurt dışından getirtmekteler ama bilmedikleri bir şey var yurt dışından telefon getirtmek mantıklı mı? bence değil çünkü hem garanti yurt dışında kalıyor hemde imei atılması problem olabiliyor. Bence 300-400 TL için kar elde edeceğiz diye telefonun imei ve garanti dışında kalmaya değmez. Üstüne birde telefonun kullanım dışında kalması da bu işin cabası. O yüzden en mantıklısı telefonunuzu TÜRKİYE den almak diye düşünüyorum.

Apple Telefonlarda imei Yükleme:
iOS yazılım kullanan telefonlarda imei yüklenmesi malesef yapılamıyor. Bazı yerlerin imei yükleriz denesinede pek aldanmayın yapılsa bile bir kaç gün sonra telefonunuz kullanılamaz duruma gelebilir.

Samsung Telefonlarda imei Yükleme:
Samsung neredeyse tüm dünyada kullanılan bir telefon markası özelliği taşıyor. Samsung firmasının ürettiği eski modellerde imei yüklemesi yapmak mümkün ama 1000 TL nin üstündeki telefonlarada malesef imei yüklenmesi yapılamıyor. imei atma işlemi neredeyse Galaxy S4 modelinden sonra bitti diyebiliriz.

Samsung imei atılamayan telefon modelleri :Galaxy S5, Galaxy S5 Mini, Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, Note 3, Note 3 Neo, Note 4, Note Edge, Note 5, Galaxy Alpha telefonlara imei atma işlemi yapılamıyor. Yeni seri olan A ve E modellerinede imei atma işlemi malesef yapılmıyor.

Nokia ve Microsoft Telefonlarda imei Yükleme:
Zamanın en çok satan telefonlarından birisi olan Nokia telefonlarada imei atmak artık mümkün değil çünkü değmez.

Blackberry Telefonlarda imei Yükleme:
Blackberry telefonlar içinde malesef imei onarımı veya imei yükleme işlemi olmuyor.

Asus, Lenovo, OnePlus, Meizu, ZTE, Huawei firmalarının ürettikleri MTK işlemci kullanan modellerinde imei onarım ve imei yükleme olabiliyor.

Hangi Telefon Modellerine imei Atılır Hangi Modellere imei Atılmaz

Hangi Modellere imei Atılmaz?Bu eylem ve söylem artık cep telefonu piyasasından yavaş yavaş uzaklaşıyor olsa da hâlâ piyasanın bir parçası olmaya devam ediyor. Bunun en büyük nedeni de yurtdışından gelen telefonlar. Umarız bundan sonraki telefon seçimlerinizde yardımı dokunur.

– Apple –
iOS işletim sistemi kullanan Apple marka mobil cihazlara imei yüklemesi yapmak ya da imei onarımı sağlamak mümkün değil! Bazılarından işlemin mümkün olabildiğine dair söylemler duysanız da aldırış etmeyin. Zira böyle bir imkan olmuş olsa emin olun Türkiye piyasası sadece Apple iPhone modellerinden oluşur!

– Samsung –
Dünyadaki en kalabalık nüfusa sahip Samsung marka cep telefonlarının bir kısmında imei onarımı mümkün. Bunlar daha çok eski ve özelliksiz modeller! Samsung’un akıllı olmayan hemen her telefonu için imei onarımı mümkün. Fakat akıllı telefonlarında durum biraz karışık; 2012 yılından önce çıkmış akıllı telefonlarında hemen hepsinde imei işlemleri mümkünken, 2012’den sonra çıkmış, özellikle premium(üst sınıf) cihazlarda bu mümkün değil. Son dönemde ise sadece alt ve orta sınıfların bir kısmı ki bunu 1000 liraya kadar olan telefonlar şeklinde belirtebiliriz.

Samsung’da imei işlemlerin tıkanması Galaxy S4 modeline denk gelir. Bundan sonraki Galaxy S5, Galaxy S5 Mini, Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, Note 3, Note 3 Neo, Note 4, Note Edge, Note 5, Galaxy Alpha gibi hiçbir üst sınıf cihazda imei onarımı yapılamıyor. Yeni seriler içerisinde ise A ve E serileri bu işleme imkan vermiyor, J serisini deneme imkanımız ise olmadı.

Düzeltme: Boxlara gelen güncellemelerle beraber birçok akıllı cihazın imei onarımı yapılması mümkün oluyor.

– Nokia ve Microsoft –
Bir dönemin en çok satan markası Nokia’da da imei onarım işlemleri mümkün değil. Bu durum markanın ürettiği telefonların neredeyse %95’i için geçerli ve bunlara Lumia modelleri de dahil! Dolayısıyla yurtdışından telefon getirmeyi düşünenler için Nokia Lumia serisi de mantıklı değil!

Lumia serisinin yeni üreticisi Microsoft için de durum değişmiyor tabiiki. Zira üretici şirket değişmiş olsa da kullanılan son işletim sistemi değişmiş değil.

Hangi Telefon Modellerine imei Atılır Hangi Modellere imei Atılmaz


– Blackberry –
Bir dönem piyasanın en meşhur markalarından Blackberry cihazlar için de imei onarımı söz konusu olamıyor. (Güncellemelerle beraber artık çoğu Blackberry cihazlarının da imei onarım işlemleri yapılabilmektedir.)

– Diğer Androidler –
Diğer tüm Android telefonlar arasında bu konudaki en esnek marka, diğer bir Güney Koreli LG. Lg marka akıllı telefonlara da Samsung telefonlara müdahale edilen servis kutularıyla müdahale edebilmek mümkün. Her modelinde değil ama bir kısmında imei onarımı başarıyla sonuçlanıyor.
Sony, Htc gibi diğer büyük üreticilerde ise durum benzer ve baya karışık. Bazı modellerde imei işlemlerine imkan var. Ama baştan belirtelim maliyetler pasaport kaydı kadar! Bu yüzden bu markaların telefonlarını getirmenin de mantıklı olmadığını belirtmiştik.

Geriye kalan tüm markalar için ise tek bir kriter var; işlemci! Asus, Lenovo, OnePlus, Meizu, ZTE, Huawei gibi üreticilerin MTK işlemci kullanan modellerinde imei onarım ve yükleme işlemlerinde başarı sağlanıyor. Fakat Qualcomm işlemciler de bu henüz mümkün değil.


Reyting:

Kategori: Android Genel Bilgiler
Gösterim: 971
 
Tarih 20-11-2022, 20:44
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorum ekle
Adınız:
E-Mail Adresiniz:
Kod: Kodu Güncelle
Kodu girin: