Kayıt ol    Kayıp şifre

APK Oyun İndir

Android İndir

Zil Sesleri İndir

Android İpuçları

» » Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma
Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma

Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma


USB Hata Ayıklama Modunu ve Geliştirici Seçenekleri Görünür Hale Getirme

Birçoğumuz telefonumuza birşeyler yapmak istediğimiz zaman internet ortamında arama yaparız ve karşımıza bazen ilk defa çıkan bazı kelimeler duyarız. "USB Hata Ayıklama" da bunlardan biri olabilir. Çünkü her zaman kullanmadığımız bu terimi yazdıklarında bu da nerede idi diyebilirsiniz. Çünkü bazı telefonlarda bu gizlenmiş durumdadır. İşi olmayanlar için güvenlik amaçlı gizlenmiştir.

Android yüklü cihazlarda kullanılan bunun orjinal adı "USB Debugging" veya Türkçe karşılığı ise "USB hata ayıklama" olarak kullanılmaktadır. Bunun pek çok kullanım amacı olmak ile birlikte ileri seviyede kullanacaklar için; Android yüklü cihazınız ile Android yazılım geliştirme kiti (SDK) arasında bağlantı kurmaktır. Geliştiriciler, bilgisayarda geliştirdikleri uygulamaları telefonda denemek üzere USB hata ayıklama modundan faydalanırlar. Bu şekilde uygulamayı telefona aktarıp test ederler.

Normal seviyede kullanıcıların yapacakları ise; Bilgisayarınızdan telefona direkt olarak erişip normalde yapamadığınız ekran görüntüsü alma, ADB ile terminal komutları çalıştırma gibi olanaklar sunmaktadır.

Kısaca özetlemek gerekir ise; USB HATA AYIKLAMA MODU'nun açık olmasının normal kullanıcılara sunduğu "cihaza daha yüksek bir seviyede müdahale etmektir."

USB hata ayıklama modu başka ne işe yarar?

USB hata ayıklama modu ile "çöp"e dönüşmüş, yani açılmayan cihazınızı çeşitli komutlar yardımıyla tekrar hayata döndürmeniz mümkün olabilmektedir. "Root" adı verilen işlev için de USB hata ayıklama modunu etkinleştirmeniz gerekmektedir. Herhangi bir root'lama uygulamasının sisteminizin derinliklerine ulaşması için bu modun etkin olması gerekir.

Yani USB hata ayıklama modu geliştiricilere özel bir işlev olsa da, çalışabilmek için bu modun etkin olmasına ihtiyaç duyan bazı uygulamalarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer bilmeniz gerekenler

USB hata ayıklama modundan sıkça faydalanmıyorsanız, onu sadece gerektiği zamanlarda etkinleştirmeniz daha iyi olacaktır. USB hata ayıklama moduna ihtiyaç duyabilen uygulamalar olsa da, bunların sayısı oldukça azdır.

Bu arada; Google, "Android 4.2'den sonra USB hata ayıklama modu seçeneğini" gizlemeyi tercih etti. Ancak onu görünür hale getirmeniz mümkün. Seçeneği tekrar görünür hale getirmek için aşağıdaki resimli olarak anlatımımızı izleyin:

Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma

Bazı telefonlarda "Geliştirici Seçenekleri" kullanmayanlar için kapalıdır. Üstteki soldaki ilk resimde de göreceğiniz gibi bu seçenek açık değildir. Resimlerdeki adımları izleyerek açtığınızda ise aşağıdaki sağ taraftaki gibi görünecektir. Parmağınız ile peşpeşe 7 kere bas çek yapmanız gerektğini unutmayınız!!!

Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma

Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma Android USB Hata Ayıklama Modunu Açma


Reyting:

Kategori: Android Genel Bilgiler
Gösterim: 6 385
 
Tarih 15-09-2015, 14:37
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.