Kayıt ol    Kayıp şifre

APK Oyun İndir

Android İndir

Zil Sesleri İndir

Android İpuçları

» » Android Korkutan 2 Virüs (Certifi-Gate ve Stagefright)
Android Korkutan 2 Virüs (Certifi-Gate ve Stagefright)

Android Korkutan 2 Virüs (Certifi-Gate ve Stagefright)


Android İçin Korkutan 2 Güvenlik Açığı (Certifi-Gate ve Stagefright)

Yakın zamanda Android işletim sistemi için kritik seviyede 2 adet açıklık tespit edilmiştir. Bu açık saldırganlara aygıtın uzaktan kontrol edilmesini, cihazdaki rehberi, mesajlarınız ve resimleriniz gibi bilgilerin sızdırılmasına sebebiyet vermektedir.

"Certifi-Gate" serifikasyon ve "Stagefright" çoklu ortam oynatıcısı olmak üzere 2 adet açık içeriyor.

1- Android ile çalışan cihazlarda ön yüklü olarak gelen "Uzaktan Yönetim/Destek" eklentisi ve çoklu ortam oynatıcısında mevcut açıklardır.

2- Yazılımların işletim sistemine gömülü olmasından dolayı son kullanıcın yani cihaz sahibinin alabileceği kesin bir önlem (eklentinin kaldırılması v.b) yoktur. Bunun ile birlikte "Stagefright" zafiyetinden etkilenmemek için mesajlaşma yazılımının (Hangouts, Messenger, Messaging, Messages, Mesajlar v.b) "MMS Otomatik İndirme (Auto-Fetching)" özelliği kapatılmalıdır.

Stagefright virüsü olup olmadığını bilmiyor iseniz aşağıdaki "Stagefright Detector apk" dosyasını indirerek kurabilir ve saniyeler içinde cihazınızda bu virüsün olup olmadığını anlayabilir ve hemen temizleyebilirsiniz. Bunu neden yapmalıyım derseniz, bu güvenlik açığının 1 milyara yakın cihazı etkilediği düşünülmektedir. Zaten bunun içinde en büyük cep telefonu üreticileri kısa zamanda bir güncelleme yayınlayacakalrını bildirdiler.

Android Korkutan 2 Virüs (Certifi-Gate ve Stagefright) [1,11 Mb] (İndirme: 47)
Stagefright-Detector.apk


Gelelim diğer virüs olan "Certifi-Gate" isimli güvenlik açığına, bunun içinde yapmanız gereken aşağıdaki dosyayı indirerek mobil cihazınızı tarattırmanızdır.

Android Korkutan 2 Virüs (Certifi-Gate ve Stagefright) [950,54 Kb] (İndirme: 32)
Certifi-Gate-Scanner.apkAklınızda bulunsun, Android yüklü mobil cihazlarınızda ne gerek var buna deyip silinen veya yüklü olmayan Google Play Hizmetleri uygulaması cihazınızda MUTLAKA yüklü olsun.


Reyting:

Kategori: Android Genel Bilgiler
Gösterim: 1 837
 
Tarih 18-08-2015, 00:09
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.