Kayıt ol    Kayıp şifre

APK Oyun İndir

Android İndir

Zil Sesleri İndir

Android İpuçları

» » Android Telefonlarda Ekran Görüntüsünü Televizyona Aktarma Yöntemi
Android Telefonlarda Ekran Görüntüsünü Televizyona Aktarma Yöntemi

Telefondan veya tabletten televizyona görüntü aktarma


Android Telefonlarda Ekran Görüntüsünü Televizyona Aktarma Yöntemi

Artık yeni nesil telefonlar ile birlikte yeni televizyonlarında piyasa da olması bizleri farklı yönlere itmeye başladı. Benim de çok sık kullandığım bu yöntem hem tabletlerde hem de telefonlarda çok kullanışlıdır. Tabi kişilerin kullanım gayesine göre değişebilir.

Ben genellikle tablete bağlama sebebim televizyonda seyredemediğim filmleri, kaçırdığım dizileri, belgeselleri veya çocuklar için çizgi film açmak için kullanıyorum. Telefonumu bağlama sebebim ise sırf meraktan oldu. Yani telefonumu televizyona bağlayıp ekran görüntüsünü tablet bilgisayarımdaki gibi tv ekranında görebilecek miyim hevesi yaptım. Oldu mu derseniz, gayet güzel oldu. Aslında tablet pc'niz varken telefonu bağlamak biraz gereksiz oluyor bence.

Peki bu bağlama işlemi nasıl oluyor derseniz bunun iki yöntemi vardır. Birinci yöntem kablolu bağlantı, diğeri kablosuz bağlantı şeklindedir.

1- Birinci Yöntem yani Kablolu Bağlantı için bize neler lazım ona bakalım. Bu işlerle uğraşan birçok kişinin bildiği ve evinde kullandığı HDMI kablolarımız vardır. Bu HDMI kablolar Tablet veya Cep Telefonunda kullanacağımız için bir ucu farklı. Nasıl farklı derseniz aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi bir ucu normal televizyona girecek boyutlar da, diğeri ise telefon veya tablet bilgisayarınıza girecek boyutlarda ufaktır.

Benim tavsiyem bu kabloları alırken muhakkak aldığınız yerdeki elemana telefonunuzu veya tabletinizi göstermenizdir. Çünkü ben bile ismi lazım değil büyük bir mağazadan tabletimin marka modelini söylememe rağmen yanlış HDMI kablo vererek uğraştırmışlardı. Yanlış olduğunu tahmin edip görevliyi uyarmama rağmen kesinlikle bu, hep veriyoruz demesine inanarak, almak zorunda kalmıştım. Bir de cep telefonu ve tabletlerin HDMI yuvaları birbirinden farklıdır. Bu sebepten hangisini daha çok kullanacaksanız ona göre kablo alın derim. Bir de aklıma gelmişken önemli bir konu, kablonuzun boyunun uzun olmasına özen gösterin. Biraz fiyat fark edebilir ama rahat ederseniz.

HDMI kablo ile telefondan Televizyona görüntü aktarma


Cep telefonunuzdan veya Tablet Bilgisayarınızdan Kablosuz bağlantı için; Android yüklü mobil cihazlarınız ve televizyonunuz DLNA (Anlamı aşağıdaki NOT kısmında yazılıdır.) teknolojisini destekliyorsa kablosuz olarak ekran görüntüsü aktarımını yapabilirsiniz. Kablosuz görüntü aktarımı, kablolu aktarıma göre daha basittir. Tabi ilk başta bunları birbiri ile ilişkilendirmek biraz can sıkıcı olabilmektedir. Bana göre en güzel bağlantı şekli Kablosuz bağlantıdır. Çünkü aldığınız kablo boyu benim ki gibi kısa ise televizyona yapışık durabilirsiniz. Kablosuz bağlantıda Mobil cihazlarınızın içinde kayıtlı olan bütün dosyaları ( video, fotoğraf ve müzikleri ) aktarabilirsiniz.

NOT : DLNA (Digital Living Network Alliance) dijital cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlamak amacıyla geliştirilen bir teknolojidir.
Cep telefonundan televizyona görüntü aktarma


Kablosuz bağlantı kurabilmeniz için televizyonunuza yakın bir yerde kablosuz ağ olmalı, cep telefonunuzun ve televizyonunuzun aynı kablosuz ağa bağlı olması gerekmektedir. Samsung telefon kullanıcıları Allshare programını kullanarak kolayca aktarım yapabilirler. Bunun için de sadece Android yüklü mobil cihazınızda ki Allshare programı açmak veya aktarmak istediğiniz içeriği seçmektir.


Reyting:

Kategori: Android Genel Bilgiler
Gösterim: 64 229
 
Tarih 24-09-2013, 23:53
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Yorumlar (2)
reckar 8 Haziran 2016 09:27
samsung galaxı neo plus telefonumun aktarma kablosu var pc ve dizüstü bilgisayarıma nasıl aktarırım ??? veya önereceğiniz bir yazılım mı var tksler
          1
Kullanıcı çevrimiçi By_EnGo 9 Haziran 2016 22:59
normal aktarma için programa gerek yoktur. taktığınızda cihazınızın içini gördüğünüz için resim, video gibi bir çok veriyi alabilirsiniz. ancak Samsung orjinal Android yazılımı olan Samsung Smart Switch Mobile Android Uygulaması ve Ne işe Yarar? bakabilirsiniz.

Veya Samsung Kies İndir (Telefondan Bilgisayara Bağlanma Programı İndir)
--------------------
Lütfen Sorularınızı e-mail ile değil İstek ve Şikayet bölümden sorunuz!!!
          2
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.