Kayıt ol    Kayıp şifre

APK Oyun İndir

Android İndir

Zil Sesleri İndir

Android İpuçları

» » Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]
Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]
Android; dünya genelinde en çok tercih edilen mobil işletim sistemi olarak hayatına devam ederken, Android telefon satışları sürekli artış gösteriyor.
Peki, Android telefon veya tablet almadan önce veya aldıktan sonra bilgisayarınıza Android kurulumu yapabileceğinizi biliyor muydunuz?Açık kaynak kodlu Android’i leptop’unuza, masaüstü bilgisayarınıza veya netbook’unuza nasıl kuracağınızı anlatacağız…

Telefon ve tabletlerde yer alan Android x86 işletim sistemini bilgisayarınıza kurup, çalıştırmak için Windows gibi uzun kurulumlar gerekmiyor. USB Flash diskinizden veya direk olarak Hard Disk’inize kurup çalıştırabiliyorsunuz.

Bilgisayarlarımızdaki işlemciler x86 sınıfı işlemciler olduklarında dolayı, x86 işletim sistemleri ile birlikte çalışırlar. Telefon ve tabletlerdeki işlemcilerin x86 desteği olmadığından, evimizde kullandığımız işletim sistemlerini emulatörsüz çalıştıramazlar. Bu yüzden kurulumunu yapacağımız Android sürümü x86 olmalı. İsterseniz bilgisayarınıza Android işletim sistemi kurulumu ile ilgili anlatıma başlayalım…

BİLGİSAYARA ANDROİD KURULUMU

1-) Öncelikle Code.Google’da yer Android x86 ISO dosyasının son sürümünü indirelim. http://code.google.com/p/android-x86/downloads/list Google server’larında yer alan istediğiniz Android-x86 iso sürümünü indirebilirsiniz (Android 4.0, Android 2.3 hangisini kurmak istiyorsanız).

Örneğin; biz Android stabil bir sürüm olan 1.6 sürümünü kullandık. Tabi siz son sürüm olan Android 4.0′ın ISO dosyasını indirip, aşağıda devam eden adımlar ile Ice Cream Sandwich’i deneyebilirsiniz.

2-) Yüklemek istediğiniz sürümün ISO dosyasını indirdikten sonra; 2 şekilde bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Birincisi ISO dosyasını CD veya DVD’ye yazdırarak; boot ettikten sonra kullanmak. Bu adımı kolaylıkla yapabilirsiniz, bu yüzden bundan sonraki adımlar Flash disk üzerinden yüklemek isteyenler için geçerlidir

İkincisi ise direk olarak USB Flash diskinize atıp, Android işletim sistemini ordan kurmak.

3-) Bu adımda USB Flash diskinizden Android işletim sistemini çalıştırmak için UNetbootin adlı program işinize yarayacaktır. Tamamen ücretsiz olan bu program, ISO dosyasını açıp, bilgisayarınız ilk açıldığında Android işletim sistemi çıkacak şekilde bilgisayarınızı hazırlıyor.

4-) Şimdi Flash diskinizi bilgisayarınıza takın ve UNetbootin programını çalıştırın. Programı açtığımızda karşımıza çıkan pencereden; 3 nokta (…) yazan butona tıklıyoruz ve indirdiğimiz ISO dosyasının yerini gösteriyoruz. Diskimage seçeneğini işaretledikten sonra ve flaş diskin takılı olduğu alanı seçiyoruz. Bizim denediğimiz sistemde Flash disk F sürücüsü olarak görünmüştü. Ayarları yaptıktan sonra Tamam diyoruz.

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


5-) Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra, Hard Disk, CD ROM veya USB; nerden boot edileceğini ayarlamamız gerekiyor. Bu ayarı ise BIOS’a girip, Boot sekmesinden ayarlıyoruz. Boot aygıtlarından Removable Devices ya da takılı olan USB cihaz gözüküyorsa o seçilir ve ayarlar kaydedilir. Sistem bundan sonra çıkarılabilir disk takılı olduğunda, buradan başlatılır. Böylece, Flash diskteki Android işletim sistemi başlatılacaktır.

6-) Buraya kadar tüm adımları doğru şekilde uyguladı iseniz; bilgisayarınızı yeniden başlatın ve aşağıdaki ekran ile karşılacaksınız.

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


7-) En üstteki “Live CD- Run Android -x86 without installation” seçeneğini seçerseniz, kurulum yapılmadan direk flaş diskinizden çalıştırırsınız. En alttaki “Installation-Install Android-x86 to harddisk” seçeneği seçerseniz, Hard Diskinize Android işletim sistemini kurarsınız. Biz en üsttekini seçiyoruz, Live CD olarak pratik bir şekilde açıyoruz. Böylece; Android sistemi açılıyor.

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


Karşımıza aşağıdaki gibi kurulum ekranı geliyor ve flaş diskimize kurulum gerçekleşiyor.

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


Kurulum tamamlandıktan sonra, Flash disk’ten direk olarak Android kurulumuna geçmek istiyorsanız, aşağıdaki şekilde; şimdi Yeniden Başlat diyebilirsiniz. Çıkış diyerek işlerinize devam edip sonra da yeniden başlatabilirsiniz.

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


Ve kurulum işlemlerini tamamladık, bilgisayarımızda Android işletim sistemini Live CD olarak çalıştırdık. Siz Android 1.6 yerine Android 2.3, 3.0, 4.0 gibi sürümlerden istediğinizi yükleyebilirsiniz.

Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]
Bilgisayara Android Yükleme [OLUYOR RESİM VARDIR]


Reyting:

Kategori: Android Genel Bilgiler
Gösterim: 2 864
 
Tarih 13-12-2012, 01:16
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.