Kayıt ol    Kayıp şifre

APK Oyun İndir

Android İndir

Zil Sesleri İndir

Android İpuçları

» » Android Sistemde Yedek Alma (En İyi Android Yedek Alma Uygulamaları)
Android Sistemde Yedek Alma (En İyi Android Yedek Alma Uygulamaları)

Android Sistemde Yedek Alma (En İyi Android Yedek Alma Uygulamaları)


Android ve iOS Sistemde Yedek Alma (En İyi Ücretli ve Ücretsiz Android Yedek Alma Uygulamaları)

İlk çıktığında sorun olmayan lakin zamanla kart kapasiteleri arttıkça ve telefonları tam anlamı ile kullanmaya başlayınca sıkıntı yaşamaya başladık. Android tabanlı sistemlerde bulunan mesajlarınız, arkadaş listeleriniz, sistem uygulamalarınız ve oyunlarınız; yeni bir ROM kurduktan sonra da gitmesin istiyorsanız. Bu anlatımımızda sizlere nasıl yedekleme yapacağınızı ve geri yüklemeyi anlatmaya çalışacağız.

Linux tabanlı olan Android sistemi açık kaynak kodlara sahip bir platformdur. Açık kaynaklı olduğu için de pek çok firma bu yazılımı alıp, kendine ve kullanıcılarına yarayacak şekilde piyasaya sunuyor. Piyasadaki değişik ünlü firmaların çıkardıkları ürünlere bakarsanız hepsinin birbirinden farklı olduğunu göreceksiniz.

Android sistem kısaca her isteyenin kafasına göre yazılım çıkarabildiği biz kullanıcıların da çıkan uygulamalardan tabiri caiz ise samanlıkta iğne aramak gibi düzgün, virüssüz, reklamsız ve işimize yarayacak app dosyasını bulmaya çalıştığımız bir çark. Gönül isterdi ki android sistemde bazı temel uygulamaların ünlü firma yetkilileri tarafından oturup konuşarak ve bir anlaşma çerçevesinde standart hale getirilebilen bazı android uygulamalar olsa idi keşke. Firmalardaki rekabet duygusu ile zor görünse de, inşallah ilerde olur.

Ne ise konumuz ne idi nerelere daldık. İnşallah olmaz ama telefonunuz denize düştü, çay veya su döküldü, yere düştü, çocuğunuz balkondan aşağı attı v.s bir çok sebep sayılabilir. Eskiden her şeyimiz telefon kartında idi. Yeni telefon aldık mı çıkartıyorduk kartı yenisine takıyorduk. Kullanmaya devam ediyorduk. (Tabi rehberdeki sayı sıkıntısına girmiyorum.:)) Yeni nesil cihazlarımızda hafıza kartlarının büyümesi ile yedekleme işlemlerinin önemi bence daha da fazla arttı.

Önce iOS tabanlıları anlatalım(Kısa olduğu için)
Şimdi iOS tabanlı cihazlardaki bütün verileri, iTunes ile PC’nize yedekleme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Peki cihazım yukarda yazdığınız gibi başına bir şey geldi veya teknolojiyi takip eden biri olarak yeni çıkan telefon aldım nasıl yüklerim diyorsanız çok basit. Yaptığınız yedekleme işlemini yine İOS sistemli bir cihaz aldığınızda, aldığınız yedeği bu yeni cihazınıza rahatlıkla yükleyebiliyorsunuz.

Android Sistemlerde Yedek Alma Nasıl Yapılır?
Gelelim android sistemli cihazlarda nasıl yedek alınır. İşte bu biraz sorun, çünkü android sistem için yukarda ki gibi gelişmiş ve kısa bir yedek alma sistemi yok. Andorid sisteminde her şey için bir uygulama mevcut olduğundan bunun içinde bir çok yedek alma uygulaması mevcut. Bu uygulamaların ücretsiz sürümünün yanı sıra ücretli olanları da vardır.(Ücretsiz olanları sitemizde bulabilirsiniz.) Aralarındaki fark normal bilgisayarınızdaki programlar gibi düşünün ya bir aylık deneme sürümü verenler var, ya da yedek alırken MB sınırı koyanlar gibi. Benim tavsiyem kendinize ve sisteminize uygun olanı parası ile almanız zaten bu uygulamaların fiyatları çok düşük 0,99$ - 4,99$ arasında. Düşünün o kadar pahalı telefonunuz var ve içinde o kadar emek harcayıp yüklediğiniz uygulamalar, oyunlar, arkadaş listeleriniz, müzikleriniz, projeleriniz v.s hepsini bir daha bir araya getirmek ne kadar sıkıcı olur.
Android yedek alma uygulamalarından ücretli ve ücretsiz olanları aşağıda vereceğim linklerde bulabilirsiniz. Vereceğim isimlerden başka android yedek alam uygulamaları yok mu tabi ki var. Ben çok indirilen ve çok tutulan android uygulamalarını buraya koydum. Eğer verdiğim haricinde istiyorsanız Play Store'de arama çubuğundan rahatlıkla bulabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT 1: SMS yedeklerini aldığınızda kaydettiğiniz XML dosyaları şifrelenmemiş tir. Eğer özel mesajlarınız varsa ve dosyayı ele geçiren herkes tarafından rahatlıkla okunabileceğini unutmayınız. Yedekleyeceğiniz SMS XML dosyalarını güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olunuz.
ÖNEMLİ NOT 2: Aldığınız yedek; mobil cihazınızın depolama alanında, yedekleme programının ismi olacak (mesela TitaniumBackup gibi) klasörü altında bulunacaktır. SD kart destekli telefon kullananların özelikle aldıkları yedekleri şifrelemesini tavsiye ediyorum. Aldığınız yedekteki güvenlik seçenekleri arttıkça yedekleme işleminin de süresinin uzayacapını unutmayınız. Telefonunuzdaki önemli olduğunu düşündüğünüz şeylerin yedeğini alıyorsunuz. Allah korusun düşünsenize rakibinizin, hoşlanmadığınız bir kişi veya kişilerin eline geçtiğini. Bu sebepten dolayı yaptığınız işlemi kırk kere düşünün ama bir kere yapın derim.

Sıralamaları Play Store’deki En Çok İndirme rakamlarına göre yaptım.
Android Sistemde Ücretsiz Yedek Alma Uygulamaları İsim ve Linkleri
Titanium Backup ★ root Bizim Siteden İndimek İçin TIKLAYINIZ.
AppMonster Free Backup Restore Bizim Siteden İndimek İçin TIKLAYINIZ.
My Backup Bizim Siteden İndimek İçin TIKLAYINIZ.
GO Backup Pro Bizim Siteden İndimek İçin TIKLAYINIZ.
Super Backup SMS & Contacts Bizim Siteden İndimek İçin TIKLAYINIZ.

Android Sistemde Ücretli Yedek Alma Uygulamaları İsim ve Linkleri
Titanium Backup PRO Key ★ root (6,39$)
My Backup Pro (4,99$)
ROM Toolbox Pro (4,99$)
AppMonster Pro Backup Restore (3,41$)
Reyting:

Kategori: Android Genel Bilgiler
Gösterim: 16 850
 
Tarih 8-12-2013, 21:13
Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
Bilgilendirme
Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.